- O szkole
- Dzwonki
- Historia naszej szkoły
- Krótka informacja o szkole
- Główne cele pracy szkoły
- Godziny pracy sekretariatu szkoły
- Wychowawcy klas w roku szkolnym 2024/2025
- Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2024/2025
- Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
- Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2024/2025
Historia naszej szkoły
Historia naszej szkoły jest taka, jak czasy, w których przyszło jej istnieć: ciekawa i niejednorodna. Sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w ramach ogólnopolskiej akcji „1000 szkół na tysiąclecie” podjęto decyzję o jej budowie. Kiedy 1 września 1958 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek naukę w klasach I – VII rozpoczęło 600 uczniów.
Kierownictwo szkoły powierzono Włodzimierzowi Jankowiczowi, a kadrę pedagogiczną stanowiło 30 nauczycieli różnych specjalności. Lekcje prowadzono w bardzo dobrze wyposażonych klasach-pracowniach, otworzono bibliotekę, czytelnię, świetlicę i stołówkę szkolną. Dzieci zostały objęte opieką medyczną. Dobre warunki lokalowe, spora ilość pomocy dydaktycznych i odpowiedni poziom nauczania sprzyjały zdobywaniu wiedzy i wszechstronnemu rozwojowi uczniów.
W 1965 roku kierownikiem szkoły została pani Mirosława Abramowicz, która pełniła tę funkcję 10 lat. 17 stycznia 1970 roku, w 25 rocznicę wyzwolenia Warszawy szkole nadano imię 34 Pułku Strzelców Budziszyńskich wchodzącego w skład Drugiej Armii Wojska Polskiego.
W latach 1975 – 1977 obowiązki dyrektora pełniła pani Leokadia Ogrzebacz, następnie przez dwa lata pan Hadrian Mioduszewski, a od 1980 roku pan Jerzy Jeżewski, który z dużym powodzeniem kontynuował pracę swoich poprzedników przez następne pięć lat. W tym czasie szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. Studenci prowadzili wiele prac bibliotecznych i popularyzowali czytelnictwo. Sporo uwagi poświęcano współpracy z sąsiadującym ze szkołą Ogrodem Jordanowskim oraz Poradnią Wychowawczo – Zawodową przy ul. Narbutta, która obecnie nosi nazwę Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 7.
W roku 1985 obowiązki dyrektora powierzono pani Krystynie Kruk. To za jej kadencji w 1989 roku Kuratorium Oświaty zatwierdziło decyzję w sprawie nadania placówce w roku szkolnym 1989/1990 statusu szkoły sportowej. Związane z tym uroczystości odbyły się 13 stycznia 1990 roku przy udziale władz oświatowych oraz znanych sportowców: Urszuli Kielan i Adama Wernera. Klasy sportowe utworzono dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Gwardia”.
W 1992 roku dyrektorem została pani Krystyna Tomasiewicz. Mimo szczupłości bazy lokalowej zorganizowano salę komputerową, wygospodarowano pomieszczenie na siłownię i drugą, małą salę gimnastyczną. Zaczęto też prowadzić klasy I – III z autorskim programem nauczania. W roku 1997 obowiązki dyrektora powierzono pani Marii Wilk – Koć. Pod jej kierownictwem następuje dalszy i wyraźny rozwój szkoły. Przeprowadzono gruntowną modernizację sprzętu komputerowego, otwarto klasę „0”, wybudowano halę sportową, oddaną do użytku w 2002 roku. Szkoła realizuje kształcenie sportowe w oddziałach i rozbudowuje ofertę zajęć.
Od roku szkolnego 2012/2013 obowiązki dyrektora przejęła pani Katarzyna Kołodziejczak-Śliwińska, wieloletni nauczyciel szkoły. Jako dyrektor realizowała wartościowe działania, ale również podjęła wiele nowych inicjatyw na rzecz dzieci oraz środowiska lokalnego, w tym kontynuację sportowego charakteru szkoły i wprowadzenie drugiego języka obcego (niemieckiego) od klasy 5 dla uczniów placówki.
We wrześniu roku 2022, po trudnym okresie ogólnopolskiego strajku nauczycieli oraz światowej pandemii, obowiązki dyrektora powierzono pani Annie Imiełowskiej, która z wielkim zaangażowaniem podjęła się prowadzenia placówki. Z pasją tworzy szkołę nowoczesną, przyjazną rodzicom i uczniom. Szkołę, w której jest miejsce dla każdego dziecka - otwartą i empatyczną, dbająca o podmiotowość ucznia i dobrostan dzieci.
W dniu 7.10 24 r. odbyła się uroczystość zmiany patrona szkoły. Społeczność szkolna nadała nowe imię szkole – wybitnego trenera i skromnego człowieka. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu Dyrektor szkoły Annie Imiełowskiej przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców wręczyli nowy sztandar, na którym umieszczono hasło: „Wiara, nauka, pasja i skromność”, jako symbol tradycji i szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią podstawę pracy szkoły, co podkreśliła przewodnicząca RR p. Magdalena Lubotorska. Wg pani Dyrektor patron szkoły potrafił dostrzegać potencjał w innych! Często podkreślał, że: ,,piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. To proste zdanie zawiera w sobie głęboką mądrość. W sporcie, jak i życiu, nigdy nie możemy być pewni wyniku. Ważne jest jednak, abyśmy zawsze dawali z siebie wszystko, abyśmy nigdy się nie poddawali i walczyli do końca. Nasz patron był człowiekiem, który potrafił dostrzegać w innych ich potencjał. Rozumiał, że każdy zawodnik jest inny, każdy ma swoje mocne i słabe strony, ale to właśnie różnorodność stanowi siłę zespołu. Dyrektor A. Imiełowska podkreśla w koncepcji pracy szkoły oraz całym sercem wciela w życie ideę dostrzegania indywidualności oraz podmiotowości uczniów oraz różnorodności, która pomaga nam siebie poznać i zrozumieć, by móc się rozwijać, a wszyscy pracownicy szkoły wierzą, że każdy z naszych uczniów ma w sobie potencjał do wielkich rzeczy, tak jak dostrzegał to Kazimierz Górski – Trener Tysiąclecia i PATRON NASZEJ SZKOŁY!
Szkoła Podstawowa nr 202 wrosła w pejzaż Górnego Mokotowa –społeczność tworzy nową kulturę pracy odpowiadającą na zmieniające się warunki i potrzeby. Należy podkreślić, że przez ponad sześćdziesiąt siedem lat jej istnienia przewinęło się przez jej mury wielu wspaniałych dyrektorów, nauczycieli i wychowawców - a przede wszystkim uczniów, bez których najpiękniejsza i najlepiej wyposażona szkoła nie mogłaby istnieć. Bo szkoła to tworzący ją ludzie!