• Krótka informacja o szkole

• Szkoła Podstawowa nr 202 położona jest wśród zieleni na terenie starego Mokotowa. W jej pobliżu znajduje się Ogród Jordanowski, Park Dreszera i Pole Mokotowskie. To zadbana i kameralna placówka z klasami sportowymi, dbająca o podmiotowość ucznia oraz nastawiona na budowanie relacji z klientami szkoły. Gwarantujemy pełną ochronę praw dziecka. Stawiamy na dobrostan uczniów, których pragniemy wyposażyć w kompetencje przyszłości:  komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie, kooperacja (współpraca). Ważne jest dla nas, by dzieci wierzyły w swoje możliwości i znały swoją wartość. Chcemy  ułatwić wychowankom uczenie się w bezpiecznym miejscu.

Jesteśmy placówką z przestronnymi oraz wyposażonymi w multimedia salami lekcyjnymi. Mamy dobrze wyposażoną pracownię informatyczną, bibliotekę i czytelnię z bogatym księgozbiorem, bazę sportową na wysokim poziomie, do której należą: pełnowymiarowa hala sportowa oraz sala gimnastyczna ze specjalną nawierzchnią -  tarkett. Lekcje wychowania fizycznego prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę trenerską. Uczniowie klas sportowych oprócz podstawy programowej kształcenia ogólnego realizują szkolenie sportowe z zakresu piłki nożnej i siatkówki oraz odnoszą znaczące sukcesy w zawodach sportowych dzielnicowych i ogólnowarszawskich.

Szkoła pracuje w systemie jednozmianowym, a klasy najczęściej są 25-osobowe. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna dba o odpowiedni poziom nauki oraz atmosferę bezpieczeństwa i tolerancji, przygotowuje uczniów do uczestnictwa w społeczeństwie. Realizujemy lekcje terenowe, współpracujemy z warszawskimi instytucjami ze świata nauki oraz kultury. Oprócz obowiązkowej nauki j. angielskiego, od klasy V wprowadzona została nauka j. niemieckiego. Uczniowie mają zapewnioną opiekę psychologiczno-pedagogiczną. Specjaliści otaczają dzieci troską, szczególnie uczniów wymagających wsparcia. Organizujemy zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz rewalidacyjne. Zapewniamy pomoc psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty pedagogicznego, pedagogów współorganizujących kształcenie ucznia.  Współpracujemy z instytucjami świadczącymi poradnictwo, rozpoznajemy możliwości psychofizyczne oraz poszukujemy nowych metod pracy. Pedagodzy dbają o sprawność intelektualną i fizyczną uczniów, angażując uczniów w różnego rodzaju warsztaty, projekty, gry i zabawy ruchowe, najlepiej na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu infrastruktury kompleksu sportowego w szkole. O zdrowie i bezpieczeństwo naszych milusińskich dba wykwalifikowana pielęgniarka szkolna.

Zajęcia świetlicowe odbywają się w czterech salach przystosowanych wyłącznie do potrzeb świetlicy oraz na boisku szkolnym i w małej sali rekreacyjnej. Nauczyciele pracujący w świetlicy organizują ciekawe zajęcia pozalekcyjne, wycieczki tematyczne i zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dzieci mają również możliwość odrobienia lekcji pod kierunkiem nauczyciela. Ważne jest dla nas kształtowanie postaw ekologicznych wśród wychowanków. Świetlica pełni również ważną funkcję społeczną. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie stale przebywają w grupie, dzięki czemu ćwiczą swoje umiejętności interpersonalne. Skuteczne komunikowanie się i umiejętność zachowania się w grupie. Zajęcia i zabawy zespołowe są też dobrym treningiem empatii. Zabawy ruchowe i działalność plastyczna, zajęcia muzyczne spełniają ważną rolę terapeutyczną – rozładowują napięcie emocjonalne, dają ujście dla energii, uspokajają i odprężają. Dzieci przebywające w świetlicy uczestniczą w różnorodnych formach zajęć rozbudzających i rozwijających zainteresowania uczniów.

W szkole serwowane są smaczne, świeże i zdrowe obiady domowe. Posiłki przygotowywane są na miejscu w kuchni szkolnej od podstaw, nie zawierają konserwantów, glutaminianu sodu, sztucznych barwników i aromatów. Dzieci mają możliwość wyboru surówki. Przygotowujemy również posiłki dla dzieci wymagających specjalnej diety (bezmlecznej, bezglutenowej).

Współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego, Młodzieżowym Domem Kultury na Mokotowie, II Ogrodem Jordanowskim, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, świetlicą "Karan", Stowarzyszeniem "W stronę marzeń" oaz XLIX LO im. J.W.Goethego.

Aby usprawnić przepływ informacji korzystamy z dziennika elektronicznego, a dla zapewnienia bezpieczeństwa z monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego.

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom nauczycieli tworzymy szkołę przyjazną, otwartą i dla każdego! Taką wartą wspomnienia! Stawiamy w centrum ucznia, jego potrzeby i emocje, by sprostać efektywnemu procesowi uczenia się. Pragniemy przygotować uczniów do uczestnictwa w procesie uczenia się przez całe życie.