Realizowane projekty
Innowacyjny projekt „Fashion Week 2.0”
Realizowaliśmy innowacyjny projekt o modzie, który rozbudził wyobraźnię i pozwolił spojrzeć na codzienność z zupełnie innej perspektywy. Nasi uczniowie tworzyli własne, oryginalne projekty modowe.
21
Program proekologiczny „Ekopaka bioodpady”
Klasy trzecie realizowały w maju i czerwcu program dotyczący bioodpadów, którego organizatorem jest Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A. W celu realizacji programu klasy otrzymały pudło edukacyjno-zabawowe z przyborami do rysowania, do wykonania sałatek owocowych lub warzywnych, przygotowania kompostu oraz założenia ogródka klasowego. Na bazie materiałów do projektu uczniowie dowiadywali się, jakie odpady nazywa się bioodpadami, do jakiego pojemnika należy je wrzucać oraz jak redukować powstawanie tych odpadów.
1. Uczniowie zapoznali się z listą odpadów, które można wrzucać do pojemnika bio oraz ideą kompostowania. Przy okazji nawiązaliśmy do tematu ekologicznych upraw oraz odpowiedzialnych zakupów. Uczniowie wykonali zdanie w grupach, które polegało na wybraniu z dostępnych obrazków najpierw dziesięciu rzeczy, które wydają im się najważniejsze, a następnie odrzucenie jeszcze trzech z nich. Każda grupa argumentowała na koniec, dlaczego wybrała takie a nie inne rzeczy. Po zaprezentowaniu prac okazało się, że w każdej grupie powtarza się woda i jabłko. Po omówieniu zasad niemarnowania żywności uczniowie na lekcji informatyki wykonali własne plakaty na ten temat.
2. Zważyliśmy resztki obiadowe, podzieliliśmy wynik przez liczbę osób, które jadły obiad i uzyskaliśmy średnio 141 g odpadów na osobę.
3. Na wagach kuchennych, które były na wyposażeniu Ekopaki uczniowie ważyli owoce przyniesione na sałatkę owocową, wyniki zapisywali na kartce, później dodawali. Okazało się, że mają prawie cztery kilogramy owoców do zjedzenia! Owoce zostały umyte, niektóre obrane, pokrojone, wymieszane. Powstały dwie pyszne sałatki. Odpady po obieraniu uczniowie umieszczali w plastikowych pojemniczkach. Po zjedzeniu sałatek cała grupa udała się na miejsce szkolnego kompostownika, gdzie uczniowie umieścili swoje bioodpady.
4. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda grupa dostała doniczkę, keramzyt, ziemię oraz nasiona szczypiorku. Po przygotowaniu podłoża i wysianiu nasion grupy opiekują się swoimi roślinkami, które stoją na oknie w klasie.
5. Dodatkowo uczniowie przypomnieli sobie proces powstawania chleba oraz produktów z pomidorów poprzez wspólną lekturę książek na ten temat.
Program pozwalał na rozwijanie umiejętności z dziedziny edukacji przyrodniczej, społecznej, matematycznej, informatycznej oraz polonistycznej.
5
Wielcy nieobecni. Poznajemy nieistniejące zabytki Warszawy
„Wielcy nieobecni. Poznajemy nieistniejące zabytki Warszawy”, to projekt realizowany w klasach trzecich we współpracy z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.
Celem projektu było wsparcie uczniów klas III warszawskich szkół podstawowych w stawaniu się aktywnymi i świadomymi członkami społeczności Warszawy. „Wielcy nieobecni” to projekt łączący zagadnienia z dziedziny historii, j. polskiego, plastyki i informatyki, rozwijający umiejętności współpracy w grupie oraz rozwijający umiejętności pracy metodą projektową. Tematyka zajęć poświęcona jest warszawskim budynkom, których już nie ma. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstawały miasta, jakie zawody były potrzebne, poznali kilka wyrażeń zanikającej gwary warszawskiej.
W ramach projektu w klasach trzecich odbyły się warsztaty:
1. Tajemnica Syrenki, czyli ku źródłom miasta Warszawa. Ratusz Starego Miasta.
2. Parki, pałace i handlowe place. Plac Żelaznej Bramy, Pałac Saski i ich okolice.
3. Bracie, ale cyrk! Cyrk Braci Staniewskich, warszawskie kina, kabarety i obiekty sportowe.
Posumowaniem zdobytej wiedzy była praca własna uczniów, polegająca na stworzeniu przestrzennego modelu wybranego nieistniejącego obecnie warszawskiego obiektu (z papieru, pudeł, pudełek itp. materiałów).
Edukacja filmowa Młode Horyzonty
W ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Młode Horyzonty klasy trzecie realizowały temat „Filmowe sekrety”. Uczniowie obejrzeli siedem filmów z poprzedzającymi je prelekcjami na temat powstawania filmów oraz zawodów z nimi związanymi. Dowiedzieli się czym zajmują się: aktor, reżyser, scenarzysta, operator, charakteryzator, scenograf, kompozytor, montażysta. Za zajęciach w klasie filmy były omawiane według dopasowanych do nich scenariuszy, które poruszały zagadnienia przyjaźni, odwagi, wyobraźni, emocji, odpowiedzialności, świata i rodziny. Udział w programie pozwolił nie tylko na poznanie nowych zawodów, ćwiczenie wypowiedzi ustnych i pisemnych, ale również na rozwijanie umiejętności plastycznych, pracę analityczną z zastosowaniem pytań Gdzie? Kiedy? Kto? Co? Ile? Dlaczego? Jak? Który? oraz zabawy w teatr. Na koniec uczniowie przygotowali krótki występ dla klas pierwszych pt. „Jak uratować las”.
Tematy prelekcji:
1. Jak tworzy się film animowany?
2. Co to jest scenografia?
3. Filmowe zawody
4. Efekty specjalne w kinie.
5. Scenariusz, czyli tworzenie opowieści.
6. Jak powstaje film?
7. Książka i film.
Filmy wchodzące w pakiet „Filmowe sekrety”:
Smok Diplodok
Sonia
Operacja Mumia
Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka
Solan i Ludwik - Misja Księżyc
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica.
Filonek Bezogonek
Szkolny Międzyklasowy Projekt Edukacyjny „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”.
Przez ostatnie tygodnie uczniowie naszej szkoły wyruszyli w wyjątkową edukacyjną podróż po krajach Unii Europejskiej. Każda klasa przygotowała prezentację jednego z państw członkowskich – poznawaliśmy kulturę, historię, język, kuchnię i ciekawostki związane z danym krajem.
W projekt zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Było kolorowo, kreatywnie i inspirująco!
Podczas finałowego podsumowania mogliśmy zobaczyć prezentacje, plakaty, a nawet skosztować europejskich przysmaków.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomysły i wspólną zabawę połączoną z nauką! To był wspaniały przykład współpracy między klasami i dowód na to, że nauka może być prawdziwą przygodą!
45
Czytanie na dywanie-historie bohaterów bez peleryny🐱🐉📕📖
Klasy pierwsze w drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 brały udział w projekcie "Czytanie na dywanie-historie bohaterów bez peleryny".
Uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami na temat bezpieczeństwa, poznali różne sytuacje, w których potrzebna jest pomoc służb ratunkowych. Uczyli się rozpoznawać różne zawody związane z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi na podstawie opowiadań i krótkich historii oraz numery alarmowe. Bogaci w wiedzę nt. bezpieczeństwa, nie straszne będą nadchodzące wakacje, które na pewno będą bezpieczne, pełne słońca, zabawy i radości! Otrzymaliśmy także certyfikat udziału w projekcie.
Szkolny Międzyklasowy Projekt Edukacyjny "Poznajemy kraje Unii Europejskiej".
Od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnym projekcie edukacyjnym "Poznajemy kraje Unii Europejskiej". Każda klasa miała okazję bliżej poznać wybrany kraj - jego kulturę, tradycje, język, kuchnię i ciekawostki.
Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy społeczności szkolnej.
Projekt pt. "Im Restaurant"
Podczas lekcji języka niemieckiego uczniowie klas 5 realizowali projekt pt. "Im Restaurant". Dzieci samodzielnie tworzyły dialogi, odgrywały scenki w restauracji oraz przygotowały rekwizyty i dekoracje. W trakcie zajęć ćwiczyli praktyczne umiejętności komunikacyjne, poznawali słownictwo związane z jedzeniem i zamawianiem potraw, a także wykorzystywali zwrot "Ich möchte...".
Nauka przez zabawę sprawiła wszystkim wiele radości!
12
Projekt edukacyjny "Zabawa Sztuką"
Na zajęciach plastycznych w ramach projektu edukacyjnego "Zabawa Sztuką" uczniowie wykonali zadanie nr 3. "Laboratorium koloru", zadanie nr. 12 " Idący człowiek" - w naszym przypadku z drucików kreatywnych powstali mali akrobaci :) oraz zadanie nr. 18 - uczennice narysowały i namalowały obrazy inspirując się dziełami Olgi Poznańskiej oraz Józefa Chełmońskiego.
2
"Wyjątkowy Ogród" 🌻🌻🌻
Uczniowie klasy 2a i 2b w ramach projektu „Wyjątkowy Ogród”, realizowanego we współpracy z Ogrodem Jordanowskim II sadzili kwiaty i warzywa w ogrodowych skrzynkach.🌻🌷🌻🌷🌻🌷
Praca z roślinami to nie tylko przyjemność, ale także nauka przez działanie – dzieci mogły wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, obserwować naturę z bliska i zrozumieć, jak ważna jest troska o środowisko. Takie zajęcia rozwijają samodzielność, cierpliwość i poczucie odpowiedzialności, a jednocześnie uczą współpracy i dają satysfakcję z efektów wspólnej pracy.11
Edukacja Młode Horyzonty
W poniedziałkowy poranek uczniowie klasy II A i II B wybrali się do kina Iluzjon w ramach projektu Edukacja Młode Horyzonty. Wspólnie obejrzeli film „Yakari i wielka podróż”, który przeniósł ich w świat przygód młodego Indianina i jego niezwykłego przyjaciela – Małego Pioruna. Przed seansem dzieci uczestniczyły w ciekawej prelekcji na temat Stanów Zjednoczonych, podczas której dowiedziały się więcej o kulturze, geografii i historii tego kraju.
To był dzień pełen wrażeń, nauki i dobrej zabawy!
„Filmowe podróże - Edukacja Młode Horyzonty” 🎥
W piękny, środowy poranek uczniowie klas 2a i 2b wyruszyli w podróż do Kanady w ramach udziału w projekcie „Filmowe podróże - Edukacja Młode Horyzonty” i obejrzeli film pt.: „Szybcy i Śnieżni” w kinie Iluzjon.
To była wspaniała przygoda, która pozwoliła im poznać krajobrazy, zwyczaje i niezwykłe atrakcje Kanady.
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” ☁️☁️☁️
Międzynarodowy projekt edukacyjny w klasie 2a
„Filmowe podróże - Edukacja Młode Horyzonty” 🎥
Wycieczka do kina Iluzjon.
Dnia 16 stycznia uczniowie klas IIa i IIb wybrali się na film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” w ramach projektu Edukacja - Młode Horyzonty. To była pełna emocji detektywistyczna przygoda, która zachwyciła młodych widzów
Projekt edukacyjny „Wyjątkowy Ogród” we współpracy z II Ogrodem Jordanowskim 🌷🌹🌷
Dnia 25 września uczniowie klas trzecich przekazali prowadzenie projektu swoim młodszym kolegom i koleżankom. Udział w projekcie pozwoli im przełożyć wiedzę teoretyczną na temat ogrodnictwa na praktykę. Uczniowie będą pielęgnowali i obserwowali wysadzane przez siebie rośliny.
2
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawa Sztuką
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawa Sztuką
Kolejne zadanie nr 10 z projektu edukacyjnego ,,Zabawa Sztuką" zrealizowane. Uczniowie z klasy 2a w świetlicy wykonali ,,Zakręcony obraz"
.
Było dużo zabawy podczas kręcenia, powstały wyjątkowe, różnokolorowe prace!
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawa Sztuką
Uczniowie z klasy 2a w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa Sztuką", wykonali zadanie nr 17. Zaprojektowali zakładkę do książki inspirując się twórczością R. Delaunay.
Wyjątkowy ogród - maj 🌷🌷🌷
Spójrzcie na zdjęcia, jaka zmiana nastąpiła w skrzyniach Wyjątkowego Ogrodu, które są na terenie Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Bytnara 15a! Uczniowie klas IIa i IIb dzielnie podlewają i roślinki rosną, jak na drożdżach :)
Czeka nas wyprawa po pokrzywy, aby zapewnić roślinkom ochronę przed mszycami. Czy znajdą się odważni do tego zadania?
Kto pójdzie na Jordanek, może przyjrzeć się uważnie rzodkiewkom. Widać już odrobinki koloru korzonka!!! A listki sałaty w jednej ze skrzyń są już naprawdę spore :)
Niestety, straciliśmy bazylię i nie przyjął się wrzos. To też nauka dla nas, że natura nie zawsze spełnia nasze życzenia.
Monika A. Liesenfeld, Wiktoria Derach
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawa Sztuką
Uczniowie z klasy 2a w świetlicy szkolnej, zainspirowani dziełami Paula Klee wykonali swoje prace realizując zadanie nr 14 ,,Pocztówkowo" w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa Sztuką.
Projekt edukacyjny "Wyjątkowy ogród" 🌷🌻🥀
Dzięki współpracy z Ogrodem Jordanowskim II uczniowie klas drugich mieli możliwość przełożenia wiedzy teoretycznej na temat ogrodnictwa na praktykę. W dwóch skrzyniach na terenie Ogrodu Jordanowskiego uczniowie posadzili sadzonki pomidorków, sałaty, rzodkiewki oraz posiali różne warzywa. Będą o nie dbać przy okazji pobytu na placu zabaw. Czy doczekamy zbiorów przed wakacjami?
Cała przygoda ogrodnicza zaczęła się od rzeżuchy. Wysieliśmy ją w klasie na próbę. Uczniowie z zaangażowaniem podlewali kiełki na każdej przerwie. Wyrosła bujnie i została z przyjemnością zjedzona na kanapkach śniadaniowych. Postanowiliśmy podjąć próbę z innymi warzywami. Wybór padł na pomidorki koktajlowe, sałatę i rzodkiewkę. Wysiane w doniczkach całkiem dobrze rosły. To właśnie one powędrowały do skrzynek na Jordanek. Sprawdzimy, czy wysiane wprost do gruntu będą lepiej rosły, niż wyhodowane w klasie do sadzonek.
1
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa Sztuką"
Uczniowie z klasy 2a i 3a w świetlicy w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa Sztuką" wykonali zadanie 13 ,,O sztuce"
. Poznali bohaterów książki ,,Kot Moneta", a następnie stworzyli swoje własne obrazy.
Międzynarodowy projekt edukacyjny "Literki w akcji".
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa Sztuką"
Na kole plastycznym uczniowie wykonali kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką". Prezentujemy zadanie nr 11 "Galeria artysty". Nasi młodzi artyści tworząc swoje obrazy inspirowali się dziełami Pabla Picassa oraz Marka Rothko.
3
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa Sztuką"
Uczniowie z klasy 2a i 3a w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa Sztuką" wykonali kolejne zadanie projektowe nr 22 ,,Op - art" i stworzyli swoje abstrakcyjne dzieła.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa Sztuką"
Zadanie nr 3 w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa Sztuką" zrealizowane. Uczniowie z klasy 3a w świetlicy zapoznali się z twórczością W. Kanadinsky'ego, jego obrazem ,,Studium koloru: kwadraty z koncentrycznymi okręgami" i wykonali własną interpretację jego dzieła.
3
Innowacje pedagogiczne
Laboratoria Przyszłości
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawy ze sztuką 🎨
Projekt "Zabawa sztuką", zadanie nr 18 - bibułkowe witraże wykonane przez uczniów na kole plastycznym.
4
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawy ze sztuką 🎨
W ramach Ogólnopolskiego Projektu "Zabawa sztuką" uczniowie uczestniczący w zajęciach koła plastycznego wykonali zadanie nr 7 "Druciane cuda" inspirowane twórczością Alexandra Caldera.
5
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny w klasie 1a ☁️☁️☁️
Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy wraz z bohaterami bajki „O rybaku i złotej rybce”. Pokolorowaliśmy okładkę w lekturniku, podpisaliśmy się i uzupełniliśmy strony związane z bajką. Stworzyliśmy klasową chmurkę oraz jej chmurkowych przyjaciół. Wykonaliśmy plakat zachęcający do czytania oraz „Lekturę na lince”, gdzie przygody bohaterów przedstawiliśmy jako kolorowe pranie😀Na zakończenie realizacji modułu I, w ramach realizacji zadania „Bądź dobry dla ludzi”, współorganizowaliśmy zbiórkę darów dla dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka.
7
Z tańcem przez świat
Dnia 22 listopada, w ramach udziału w innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie" uczniowie kl. 1a w Centrum Łowicka obejrzeli spektakl pt.: „Z tańcem przez świat" w wykonaniu uczniów i kadry Zespołu Szkół Specjalnych Dać Szansę STO w Warszawie. Spektakl opowiadał o parze podróżników, która wyruszyła w podróż, by poznać różne zakątki świata. To było wspaniałe przeżycie kulturalne oraz niezapomniana lekcja tolerancji, empatii i wrażliwości.
4
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawy ze sztuką 🌻🎨
Uczniowie z klasy 2a i 3a w świetlicy w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego wykonali kolejne zadanie nr 5 stworzyli własną interpretację jednego z większych dzieł artysty - Vincenta van Gogha ,,Słoneczniki".
1
Kolory jesieni 🍂🍂🍂
Uczniowie klasy 1a, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Klasa w terenie”, wzięli udział w przyrodniczym labiryncie kolorów i wyruszyli na poszukiwania okazów przyrodniczych w określonych kolorach. Jesień pełna różnorodnych barw to wspaniała okazja do takich poszukiwań i tworzenia pięknych, kolorowych obrazów.
7
Zabawy ze sztuką
Uczniowie uczęszczający na koło plastyczne stworzyli kolejne projekty w ramach Zabawy sztuką. Na naszych zajęciach powstały przestrzenne, freblowskie konstrukcje z ciecierzycy i wykałaczek.
Co łączy Froebla z amerykańskim architektem Fullerem? Buckminster Fuller był architektem i konstruktorem, a wśród jego kultowych prac należy wymienić kopułę geodezyjną. W swojej formule przypomina ona freblowskie konstrukcje i nic dziwnego, ponieważ Fuller opracował swoją kopułę już jako dziecko. Uczęszczał do przedszkola freblowskiego i to właśnie tam zrodziła się jego wizja, którą wcielił w dorosłym życiu, przekształcił konstrukcję z grochu i patyków w budowlę.
Międzynarodowy projekt edukacyjny "Literki w akcji".
W październiku uczniowie kl. 1a rozpoczęli swoją przygodę z projektem „Literki w akcji”. Poprzez twórcze i aktywizujące działania utrwalali poznane litery.
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Zabawa Sztuką".
Przedstawiamy pierwsze, wyjątkowe dzieła stworzone przez naszych uczniów!
Pole kwiatów - warsztaty wg założeń Herve Tulleta.
Prace wykonane przez uczniów uczęszczających na koło plastyczne oraz świetlicę szkolną.
2
Klasa w Terenie 🌳🌳🌳
Uczniowie klasy 1a, korzystając z pięknej pogody, wykonali pierwsze zadanie projektowe innowacji pedagogicznej „Klasa w Terenie”. Obserwacja nieba, różnych kształtów chmur stała się inspiracją do wykonania przepięknych prac plastycznych.
1
Innowacja pedagogiczna "Zabawa Sztuką" 🎨
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie uczęszczający na spotkania koła plastycznego oraz grupa świetlicowa IV (klasa 2a i 3a) biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie edukacyjnym Zabawa Sztuką.
Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Realizując projekt nie będziemy się skupiać na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswoimy dzieci z dziełami i wzbudzimy ich ciekawość bazując na założeniach Friedricha Froebla. Jednym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa Zabawa sztuką !
Innowacja pedagogiczna "Klasa w terenie".
Innowacja „Klasa w terenie” została napisana w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Klasa w terenie. Dzięki jej realizacji, uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym ich świecie i nauczą się obserwacji przyrody.
Innowacja pedagogiczna
- 04.02.2023 21:54
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”
międzynarodowy projekt edukacyjny
wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
Matematyka na zielono z klasą
Już niebawem, bo w marcu uczniowie klas 4-8 wezmą udział w ciekawym projekcie edukacyjnym pt. ,,Matematyka na zielono”, który ma na celu rozwijanie kompetencji matematycznych oraz poszerzanie świadomości z zakresu ekologii u uczniów. Uczniowie troszkę porywalizują z rówieśnikami z pobliskich mokotowskich szkół, poznają rośliny, które skutecznie oczyszczają powietrze oraz wezmą udział w grze terenowej w okolicach szkoły.
Oj, będzie się działo … Będzie zabawa i nauka na wesoło.
https://escuela.pl/index.php/projekt-mbank/?fbclid=IwAR0S4ZML4vUtJwB8SN7zDAYCcDtKHyE2JlZfRKD4UxSOXIjjq71eoJKvMI4